Продукти:
· Шарен свински врат
· Марината за 1 кг месо:
o 1 глава лук
o 50 мл вода
o 60 мл зехтин
o 1 с.л. оцет
o 1 с.л. сушен риган
o 1 с.л. сушена чубрица
o 2 г черен пипер
o ½ ч.л. чили
· Сол при печене на скарата
· Поливка от зехтин, лимонов сок и риган
· Червен лук
За дзадзикито:
· 300 г кисело мляко с 10% масленост
· 1/4 дълга краставица
· 3-4 скилидки чесън
· Зехтин, морска сол, копър и малко лимонов сок
Начин на приготвяне:
Понеже външната температура падна от 39°C на 35°C, реших веднага да ги
компенсирам с грила. Гръцко лято с гръцка скара и задължително ледено узо
против изпотяване.
И така, започваме най-добре от предния ден с месото и маринатата. Месото нарязваме на кубчета по 5,0 см, измерени с линийка, като го почистваме от сухожилията. В идеалния случай имаме и малко мазна осмянка, която нарязваме на тънко и поставяме при нанизване на шишчетата между mръвките.
За маринатата пасираме в течностите лука с електрически пасатор и разбъркваме с подправките. Заливаме с нея месото и месим с ръце, докато попие течността и ни се схванат пръстите. Не сложих в нея солта, понеже гръцкият дядо в тубата така каза. Явно не беше чувал за осмоза, но реших да се придържам към оригинала.
На другия ден забъркваме и дзадзикито. Тук количествата са на вкус с опитване, напасване и изравняване. Краставицата рендосваме на едро, изстискваме старателно в тензух и добавяме накрая.
В поливката, която ни трябва при печенето, мариноваме преди това нарязания на шайби червен лук. Той, както лимонът и риганът, са задължителни в едно гръцко блюдо. Останалата гарнитура е каквато намерите.
Печем на силна жар, като мажем често с четка от поливката, за да остане сочно месото. После сервираме, наливаме ледено узо и поставяме по един леген със студена вода под масата, ако не сте на морето.
Ямас и да ни е сладко!
Още мръвки в групата за Вкусни мръвки
https://www.facebook.com/groups/mesomesomeso
#сувлаки #дзадзики #узо #гръцкакухня #рецепти #скара #барбекю #вкуснахрана #кулинария #лято #гръцковкусно #домашнахрана #souvlaki #tzatziki #ouzo #greecfood #yamas



Няма коментари:
Публикуване на коментар