неделя, 10 май 2026 г.

Пушени работки - 1

 

 

Всъщност, исках да опуша само малко бадеми, но тъй като пушилнята (грила) ми се оказа почти празна, допълних с чесън, чили, червен пипер, кашкавал, че сложих и малко извара. Пушена сол имах все още достатъчно, но затова пък забравих да опуша захар, която също е чудесна съставка при смес от подправки. 

 


 

Опуших студено с димогенератора. Това означава, че това е нормална околна температурата под 20-30°С.  Обикновено опушвам с бук, но може и с друга дървесина. Осем часа бяха напълно достатъчни, но това е твърде относително, тъй като вкусовете са разни. Може би трябва да спомена, че млечните продукти поемат миризмата почти двойно по-бързо и според мен им стигат 3-4 часа.

Ето какви вкусотии може да си приготвите с аромата на дим, ако той ви харесва. Идеите са много и ще ги продължа в няколко поста. 

Пушени работки - 2 ще намерите тук: https://wkusni-momenti.blogspot.com/2026/05/2.html

 

 

Пушен чесън

 


Отстранете най-горния слой на люспите и отрежете съвсем малко от горната част (върховете на скилидките), за да може димът да проникне по-лесно.

След опушването мирисът е твърде остър и е хубаво да се остави 12-24 часа на проветриво място.

Съхраняван на сухо и тъмно, запазва аромата си с месеци и придава чуден аромат на всяка една гостба. 



Или забъркате веднага една ароматна чеснова паста, която да ви е винаги под ръка. Обелете и счукайте скилидките в хаванче с малко зехтин и щипка сол. Затворете в бурканче и поставете в хладилник.

Освен за готвене, намазана върху препечена филийка, чесновата паста е много полезна за здравето, освен ако няма никой на около.




 

Също така чесънът може и да се изсуши, което разширява неимоверно полето на приложение. Но това в друг пост, че тук не остана място.


Няма коментари:

Публикуване на коментар

Популярни публикации