Всъщност исках да опуша само малко бадеми, но понеже пушилнята (грила) ми се оказа почти празна допълних с чесън, чили, червен пипер, кашкавал, че сложих и малко извара. Пушена сол имах все още достатъчна, но затова пък забравих да опуша захар, която също е чудесна съставка при смес от подправки.
Опуших с димогенератора, студено. Това означава, че е нормална околна температурата под 20-30°С. Обикновено опушвам с бук, но може и с друга дървесина. Осем часа бяха напълно достатъчни, но това е твърде относително, понеже вкусовете са разни. Може би трябва да спомена, че млечните продукти поемат миризмата почти двойно по-бързо и според мен им стигат 3-4 часа.
Ето какви вкусотии може да си приготвите с аромата на дим, ако той ви харесва. Идеите са много и ще ги продължа в няколко поста.
Пушени работки –1 ще намерите тук:
https://wkusni-momenti.blogspot.com/2026/05/1.html
И така, продължаваме с една
Универсална пушена подправка-RUB
За нея са ни нужни:
3 части пушен червен пипер
1 част опушен и изсушен чесън на прах или ситно счукан
1 част морска сол, която също може да е опушина студено за около 4 часа
½ част пушен лют червен пипер (чили), ако обичате като мен по-пикантно
.
Червен пипер и чили се опушват разстлани на дебелина не повече от 1 см, като всеки час се разбъркват. Освен за тази рецепта, са много полезни за всяка една кухня.
Пушения чесън от предния пост се нарязва на тънки филийки и суши на 50°С в дехидратор, докато стане на чипс и започне да се чупи при допир, а после се стрива в хаванче.
Следва разбъркване на всички съставки, като преди употреба се затварят за няколко дена плътно в бурканче. Така ароматите ще се „сприятелят“ и вкусът ще стане по-плътен. Може да се добави и малко пушена захар, която този път съм пропуснал.
.
Как да я използваме?
Например за Ароматно масло: Смесете опушените подправки с меко масло. Невероятно вкусно върху препечена филийка хляб хляб, а ако няма хляб може и върху пържола.
.
Или като Пушена шарена сол за картофи: Просто поръсете пържени или печени картофи веднага след приготвяне и си отворете една бира.
.
Но най-вече като Суха марината (Rub) за месо: Натрийте с нея вратни пържоли или пилешки крилца и ги оставете преди печене няколко часа на хладно да се овкусят. Резултатът е вкус на истинско барбекю, дори да ги приготвите на фурната.
Все пак реших да не прекалявам и запалих отново грила:
Още мръвки в групата за Вкусни мръвки
https://www.facebook.com/groups/mesomesomeso






Няма коментари:
Публикуване на коментар